روغن های خوراکی

نحوه تشخیص روغن زیتون اصل چگونه است؟

تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

روغن زیتون یکی از انواع روغن های طبیعی و سالم و در عین حال مورد نیاز برای بدن می باشد.یکی از عوارضی که سایر روغن می تواند به همراه داشته باشد دارا بودن حجم بالایی از کلسترول می باشد که همین امر خود زمینه ساز بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی است.اما در صورتی که روغن زیتون اصل و طبیعی و ارگانیک باشد می تواند سلامتی بدن شما را تضمین نمایید. در این مقاله قصد داریم شما را با راه های تشخیص روغن زیتون اصل آشنا کنیم. بهتر است قبل از پرداختن به این موضوع ابتدا اطلاعاتی در مورد خواص و ویژگی های روغن زیتون اصل در اختیار شما قرار دهیم .

روغن زیتون خالص چیست؟

روغن زیتون اصل از میوه ی درخت زیتون که در دورنگ زیتون سیاه و زیتون سبز است تولید می شود. روغن تولید شده از زیتون، بسته به اینکه در چه مرحله ایی تبدیل به روغن شده باشد رنگ متفاوتی به خود می گیرد در برخی موارد اگر از زیتون نارس و سبز رنگ استفاده نمایند در صورتی که روغن زیتون اصل باشد به رنگ سبز روشن و اگر از زیتون رسیده استفاده کرده باشند روغن حاصله از آن به رنگ زرد کاهی یا همان طلایی می باشد.

ویژگی های روغن زیتون اصل در یک نگاه

اگر روغن زیتونی واقعا خالص باشد میتوان از ویژگی های مفید و درمانی آن به راحتی بهره برد. روغن زیتون خالص دارای ویژگی های زیر است:

 • بهبود بیماری های قلبی و عروقی
 • یک ضد التهاب قوی
 • منبعی بسیار مناسب از انتی اکسیدان
 • مناسب برای پوکی استخوان
 • یک گزینه ی مناسب در درمان برخی از انواع سرطان ها
 • درمان کننده ی افسردگی
 • کنترل کننده ی دیابت نوع 2
 • از سکته ی مغزی جلوگیری می کند
 • سرشار از ویتامین ها مورد نیاز یرای پوست و مو
 • یک گزینه ی عالی برای استفاده در پخت و پز
 • برطرف کننده ی یبوست
 • دارای خواص ضد باکتریایی
 • جلوگیری از بروز سکته ی مغزی
 • مناسب برای جلوگیری از پیری زود رس و چین و چروک

در صورتی که بخواهیم کمی در مورد خواص و ویژگی های روغن زیتون اصل توضیح دهیم باید بگوییم پلی فنول های موجود در روغن زیتون می تواند علاوه بر بهبود کارکرد قلب و عروق از تصلب شراین سکته ی مغزی و از اختلال در عملکرد مغز جلوگیری نمایید.روغن زیتون اصل از73 درصد اسید اولئیک تشکیل شده است که خاصیت ضد التهابی دارد.همانگونه که بیان شد روغن زیتون اصل دارای انتی اکسیدان می باشد. ودر حقیقت انتی اکسیدان ها موجود در روغن زیتون بر رادیکالهای ازاد در بدن غلبه کرد و در نتیجه از اسیب رسیدن به سلول ها و پیری زود رس جلوگیری می نماید.یکی از خواص منحصر به فرد روغن زیتون این است که می تواند از زوال عقل و بروز الزایمر به دلیل کهولت سن جلوگیری نماید اجزای فنولیک روغن زیتون می تواند به پاکسازی عواملی که موجب از بین رفتن عقل شود کمک نماید. انچه از مشاهدات و پژوهش های صورت گرفته بر می اید این است که روغن زیتون اصل موجب کانی سازی در استخوان ها می شود.وهمین امر باعث جذب حداکثری کلسیم شده و در نتیجه از پوکی استخوان جلوگیری می نماید.انچه که در مورد روغن زیتون اصل ادعا شده است خاصیت ضد سرطانی ان به دلیل داشتن ترکیباتی همچون اسکالن و لیگنان می باشد که گفته شده این ترکیبات و همچنین خاصیت انتی اکسیدانی روغن زیتون اصل از ابتلا به سرطان جلوگیری می نمایید.

نحوه ی تشخیص روغن زیتون اصل

تا این قسمت از مقاله شما را با خواص و ویژگی ها و همچنین مضرات مصرف بیش از حد روغن زیتون آشنا کردیم اما نکته ی مهم و قابل توجه اینجاست که نحوه ی تشخیص روغن زیتون اصل چیست؟ یکی از راههای تشخیص روغن زیتون اصل توجه به مواردی همچون:

 • رنگ
 • بو
 • مزه
 • تاریخ تولید
 • قیمت روغن زیتون
 • برگه اصالت آزمایشگاه

رنگ روغن زیتون

 در صورتی که روغن زیتون تولید شده طبیعی و ارگانیک باشد باید به طور معمول رنگی شبیه به زرد کاهی  و یا همان سبز روشن متمایل به زرد باشد در حالی که اغلب افراد بر این باورند که هر چه رنگ محصول نهایی تیره تر باشد نشان دهنده ی  طبیعی و ار گانیک بودن روغن زیتون می باشد، که این باور چندان توجیه علمی ندارد.

چگونه روغن زیتون اصل را تشخیص بدیم؟

بوی روغن زیتون

بوی روغن زیتون اصل و ارگانیک نیز ملاک خوبی برای تشخیص روغن زیتون اصل از نوع تقلبی آن می باشد بنابراین روغنی اصل و ارگانیک محسوب می شود که بویی شبیه علف تازه یا گوجه تازه و یا حتی سبزی تازه بدهد نکته ی قابل تامل در اینجا این است که زمانی که گفته می  شود بوی علف تازه یا گوجه ی تازه و…نه به این معنا که الزاما بوی موارد ذکر شده استشمام شود بلکه منظور حس طراوت و تازگی هنگام استفاده از این مواد مد نظر می باشد نه خود بوی گوجه یا علف تازهاز نظر طعم نیز هنگام مصرف باید به مقدار کمی احساس سوزش در انتهای گلو احساس شود.

قیمت روغن زیتون

یک روغن زیتون اصل و ارگانیک به دلیل استفاده از مواد طبیعی و تازه به طور قطع دارای یک قیمت معقول می باشد بنابراین در صورت مواجهه با روغن های زیتون موجود در بازار که از قیمت پایینی برخوردار می باشند قابل اعتماد نیستند. چرا که اغلب این محصولات یا صد در صد ارگانیک نیستند و یا اینکه مواد افزودنی دارند که بالطبع از خاصیت و ارزش غذایی این محصول کاسته می شود.

ذکر یک نکته در این جا ضروری است که باید یادآور شد. اینکه تمام موارد ذکر شده در یک محصول در بعضی مواقع بازهم نمی تواند کمک زیادی به ما در هنگام خرید یک محصول صد درصد ارگانیک نماید اما ملاک های مختلف دیگری نیز برای تشخیص جنس اصل از تقلبی ان وجود دارد مثل

 • آزمایش یخچال
 • داشتن برگه ی ازمایش
 • انجام ازمایش فیتیله

تشخیص روغن زیتون اصل

آزمایش یخچال

در پاسخ به این سوال باید گفت که شما مقداری از روغن زیتون را در یک ظرف شیشه ایی ریخته ودر یخچال قرار می دهید اگر بعد از مدت زمان یک روز روغن زیتون حالت انجماد و یخ زدگی به خود بگیرد نشان دهنده ی ارگانیک و اصل بودن روغن زیتون است و اگر تغییری نکرده این روغن غیر اشباع و تقلبی می باشد.

نحوه تشخیص روغن زیتون اصل

 

آزمایش فیتیله:

اگر ملاک سنجش برای شما ازمایش فیتیله باشد برای این کار باید فیتیله را به صورت ایستاده داخل ظرف حاوی روغن زیتون قرار دهید در صورتی که فیتیله خاموش شود و یاحتی شروع به دود کردن کند نشان دهنده ی بی کیفیتی محصول می باشد واگر روشن و بدون دود باشد از این فیلتر به موفقیت رد شده ونشانه ی کیفیت روغن زیتون می باشد.

برگه آزمایش:

مطمئن ترین و قابل اعتماد ترین راه تشخیص اصالت روغن زیتون ، داشتن گواهی تایید آزمایشگاه است. روغن زیتونی که دارای برگه اصالت ازآزمایشگاه باشد بدون شک دارای خلوص 100 درصدی است زیرا تمام مواد معدنی و مواد مضر توسط آزمایشگاه بررسی میشود. اما این روش به دلیل بالا بودن هزینه ی آزمایشگاه فقط برای تولیدکننده ها مقرون به صرفه است و روش خانگی محسوب نمیشود.

نکات قابل توجه هنگام خرید روغن زیتون اصل

اگر در یک کلام بخواهیم یک راه مطمئن و بی دردسرو بی دغدغه به شما اموزش بدهیم که بتوانید به راحتی یک روغن زیتون اصل و ارگانیک داشته باشید به شما توصیه می کنیم حتما از فروشگاهای خرید کنید که محصول مد نظر داری برگه ی ازمایش و تاییدیه ی ازمایشگاهی باشد در این صورت دیگر نیازی به انجام دادن هیچ گونه تست و ازمایشی نیز نمی باشد . در این میان فرو شگاه سالماطور به عنوان اولین تولید کننده ی روغن زیتون فرابکر در جلوی دید مشتری توانسته به راحتی و با اطمینان کامل این نیاز مشتری  را برطرف نماید.

عوارض مصرف بیش از حد روغن زیتون

روغن زیتون در صورتی که از نوع اصل و با کیفیت هم باشد در صورتی که در مصرف ان حد تعادل نباشد می تواند موجب بروز برخی از مشکلات شود به عنوان نمونه

 • مصرف بیش از حد روغن زیتون موجب اختلال در دستگاه گوارشی شده و باعث ابتلا به اسهال می شود
 • در صورتی که شما از روغن زیتون به صورت موضعی استفاده می کنند مثلا به عنوان یک ضد افتاب طبیعی هرگز در مصرف ان زیادی روی نکنید چرا که وجود دائمی و همیشگی از حجم چربی روی صورت خود می تواند موجب افزایش کک و مک و اکنه بر روی پوست شود .
 • هرگز از این روغن برای چرب کردن پوست کودک استفاده نکنید درست است که گفته شد که روغن زیتون اصل خواص بیشماری برای پوست دارد اما پوست صورت کودکان بسیار حساس و نازک است و چه بسا عامل بروز برخی از حساسیت های پوستی نیز شود .
 • موجب بروز الرژی در فرد

سخن پایانی اینکه:

تمامی موارد ذکر شده از فواید وخواص فقط در روغن زیتون اصل موجود می باشد .بنابر این شما می توانید به غیر از در نظر گرفتن ملاک های ظاهری برای یک خرید مناسب حتما روغن زیتون اصل را از مراکز معتبر خریداری نماید امروزه افراد سودجو می توانند با اضافه کردن کمی رنگ و اساس به محصول نهایی محصول تقلبی را به جای اصل و ارگانیک به مردم غالب نمایند.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *